محل کسب چهار شهروند بهایی در خرمشهر فک پلمب شد

محل کسب ۴ شهروند بهایی در خرمشهر از ابتدای سال جاری تا امروز به تدریج و پس از حدود پنج ماه فک پلمب شد. محل کسب این شهروندان در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه سال گذشته، به دستور نهادهای قضایی و توسط اداره اماکن خرمشهر پلمب شده بود.

به گزارش  ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۹ و سی دقیقه صبح امروز شنبه ۱۷ فروردین ۹۸، محل کسب کامبیز آزادی، شهروند بهایی در خرمشهر فک پلمب شد.

علاوه بر محل کسب کامبیز آزادی، در روزهای آغازین سال جاری محل کسب بهنام و حسینعلی حبیبی و همچنین محل کسب کوروش جابری نیز فک پلمب شده است.

در تاریخ ۲۴ آبان‌ماه ۹۷، محل کسب شش شهروند بهایی به دستور نهادهای قضایی و توسط اداره اماکن خرمشهر پلمب شده بود. از این میان پس از نزدیک به دو ماه محل کسب ۲ شهروند فک پلمب شده و علیرغم پیگیریهای مکرر و مراجعه به نهادهای مختلف، محل کسب کامبیز آزادی (واحد صنفی فروشگاه چرخ خیاطی)، ساکن آبادان، کوروش جابری (واحد صنفی تنظیم موتور) ساکن خرمشهر و حسین علی حبیبی و بهنام حبیبی (واحد صنفی عینک سازی) ساکن آبادان، حدود ۵ ماه پلمب باقی مانده بود.

شهروندان بهایی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می‌کنند. اما دستگاه‌های انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.

اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفت که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را از طریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s