حدود ۹۶ درصد جامعه کارگری با قرارداد کار موقت کار می‌کنند

نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران با اشاره به فرارسیدن روز جهانی کارگر و هفته کارگر، گفت “مگر با یک و نیم میلیون که تصویب شد می‌توان سفره کارگری را تا پایان ماه نگه داشت، نزدیک به ۷۵ درصد قدرت خرید کارگران در سال ۹۷ از دست رفت. در حال حاضر نزدیک ۹۶ درصد جامعه کارگری با قرارداد کار موقت کار می‌کنند و این نشان‌دهنده از دست رفتن امنیت شغلی کارگران است”.

به نقل از جوان آنلاین، ناصر چمنی، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری آذربایجان شرقی، در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به فرارسیدن روز جهانی کارگر و هفته کارگر، اظهار داشت: متأسفانه وقتی هفته کارگر می‌رسد فکر می‌کنند فقط با جشن گرفتن و چند مراسم تمام می‌شود درحالی‌که هدف از نام‌گذاری این روز بیان مشکلات کارگری است.

وی افزود: در این هفته باید مطالب و مشکلات صنفی و معیشتی کارگری و امنیت شغلی که تقریباً از دست رفته باید مطرح شود.

به گفته نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران در حال حاضر نزدیک ۹۶ درصد جامعه کارگری با قرارداد کار موقت کار می‌کنند و این نشان‌دهنده از دست رفتن امنیت شغلی کارگران است، کارگری که امروز از سر کار خارج می‌شود از حضور خود در روز بعد در کارخانه مطمئن نیست، از این بزرگ‌تر تهدید و نگرانی برای یک کارگر وجود ندارد.

وی ادامه داد: در شرایط اقتصادی موجود کارگر نمی‌داند باید به فکر معیشت خود باشد یا امنیت شغلی خود، متأسفانه در شرایط بازار که عرضه و تقاضا با یکدیگر همخوانی ندارد بحث قراردادهای کار موقت تبدیل به‌ عنوان اهرمی برای بهره‌کشی از کارگران در دست برخی کارفرمایان شده است.

چمنی خاطرنشان کرد: وقتی کارگری با ۲۰ سال سابقه کاری به راحتی اخراج می‌شود یعنی شرایط با عدالت همخوانی ندارد، این کارگر پس از ۲۰ سال که تمام عمر خود را در یک واحد صرف کرده را اخراج می‌کنند چه‌ کار باید بکند؟ فوقش طرح حمایتی برای ۲ سال بیمه بیکاری دارد که بعد از آن هم بیکار می‌ماند.

وی بیان کرد: به تناسب اتفاقاتی که به لحاظ اقتصادی در چند سال اخیر در کشور رخ‌داده و موجب کاهش ارزش پول ملی شده، سفره‌های کارگری خالی شد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری آذربایجان شرقی ادامه داد: هر اتفاقی در جامعه می‌افتد هزینه آن را قشر کارگر می‌پردازد، جامعه کارفرمایی بدون هیچ فعالیتی در سال ۹۶ سرمایه ثابتش ۳.۵ برابر افزایش یافت اما در مقابل کارگر ۳.۵ برابر سفره‌اش خالی شد.

وی گفت: به عنوان نماینده کانون انجمن صنفی کارگری ایران، در شورای عالی کار پس از ۱۴ ساعت دستمزدی تصویب کردیم، اما دولت به‌نوعی برخورد می‌کند که انگار در قبال کارگران شق‌القمر کرده درحالی‌که بر اساس ماده ۴۱ قانون کار، حقوقی که کارگر می‌گیرد باید بتواند ۳.۳ درصد معیشت خانواده را به سر برساند.

چمنی اضافه کرد: مگر با ۱.۵ میلیون که تصویب شد می‌توان سفره کارگری را تا پایان ماه نگه داشت، نزدیک به ۷۵ درصد قدرت خرید کارگران در سال ۹۷ از دست رفت در مقابل در سال جاری تنها ۳۶.۵ درصد افزایش حقوق داشتیم، اگر ۷۵ درصد می‌توانستیم افزایش دهیم تنها قدرت خرید سال گذشته حفظ می‌شد، افزایش ۳۶.۵ درصدی کار شق‌القمری نیست.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۷ تبصره یک که گفته می‌شود قرارداد کار موقت و مستمر باید مشخص می‌شد و در زمان دکتر ربیعی پس از ۲۰ سال مصوب شد اما پس از رفتن آقای ربیعی در دبیرخانه دولت مسکوت ماند و اهمیتی به آن داده نمی‌شود. حداقل دولت این موضوع را مشخص کند تا معلوم شود قرارداد کار موقت و مستمر در کدام کار می‌تواند باشد و این امروز این اصلی‌ترین مطالب انجمن‌های صنفی کارگری است،

نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران بابیان اینکه تشکلات کارگری متأسفانه بنا به دلایلی ضعیف نگه‌داشته شده‌اند و این‌ یک واقعیت است و نمی‌تواند مطالبات خود را مطرح کند، گفت: دولت به‌ جای جشن گرفتن ماده ۷ آیین‌نامه را در هیئت دولت مصوب کند.

وی اضافه کرد: بر اساس قانون اساسی حق تشکیل تشکل‌ها در اختیار کارگران گذاشته‌شده اما وقتی گروهی از کارگران بر اساس قانون درخواست ایجاد تشکل کارگری می‌دهند متأسفانه آن کارگر اخراج می‌شود، ظلمی بزرگ‌تر این کجا اتفاق می‌افتد.

وی افزود: اصلی‌ترین مطالبه جامعه کارگری، امنیت شغلی، تشکل کارگری و مطالبه گری است، اگر کارگری امنیت شغلی و تشکل کارگری نداشته باشد نمی‌تواند مطالبه کند و این نقطه‌ضعف است و اخراج یک کارگر که درخواست ایجاد تشکل داشته حق مطالبه گری را از دیگر کارگران می‌گیرند.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگری آذربایجان شرقی بیان کرد: انتظار داریم در هفته کارگر تریبون‌های مختلف به اصحاب کارگری داده شود، حتی در صداوسیما مشکلات کارگری به‌ صورت تخصصی مطرح و بررسی شود، چرا یک کارفرما به‌راحتی می‌تواند کارگری را اخراج کند.

چمنی با شار به مباحث سازمان تأمین اجتماعی، گفت: تأمین اجتماعی یک صندوق غیردولتی است اما همه اقدامات از سوی دولت انجام می‌شود و مدیریت از طریق دولت انتخاب می‌شود، درحالی‌که در سازمان تأمین اجتماعی دولت هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد و تا سال گذشته ۱۸۰ هزار میلیارد تومانی به تأمین اجتماعی بدهکار بوده و به‌جای اینکه بدهی سازمان را بدهد متأسفانه رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید به‌راحتی می‌گوید شستا را بفروشید برود، اما صندوقی که از آن شما نیست شرعاً نمی‌توانید بفروشید.

وی ادامه داد: چر امروز شستا ضرر ده شده، چرا سازمانی که بزرگ‌ترین هلدینگ خاورمیانه است سود ده نیست، چون مدیران سفارشی‌شده و انتصابی هستند و کارگران و کارفرمایان که صاحبان اصلی آن هستند هیچ نقشی در تصمیم‌گیری‌های سازمان تأمین اجتماعی ندارند.

نماینده کانون انجمن‌های صنفی کارگری ایران گفت: تعهداتی که دولت بر عهده تأمین اجتماعی می‌گذارد و عمل نمی‌کند و به حالت پوپولیستی مطالبی را مطرح می‌کنند اما به مطالبات پاسخ نمی‌دهند.

چمنی خاطرنشان کرد: در حد توان مشکلات را پیگیری و مطالبات را بیان کرده‌ایم، متأسفانه فعل خواستن از طرف دولت نیست، اگر اداره کار از تشکل حمایت کند و عضو تشکل به خاطر یک نامه اخراج نشود این تشکل پویاتر می‌شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s