سه زندانی سیاسی در ارومیه نوزدهمین سال حبس خود را سپری می کنند

سه زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه به نام‌های خالد فریدونی، سعید فقه رسول پور و سعید سنگر در نوزدهمین سال از حبس خود، همچنان از مرخصی محروم هستند. علیرغم درخواست‌های مکرر این زندانیان کماکان با مرخصی آنها مخالفت شده است. این زندانیان در سال ۷۹ بازداشت و ابتدا به اعدام و سپس به حبس ابد محکوم شدند. حکم حبس ابد سعید سنگر نهایتا به ۱۸ سال حبس تعزیری تبدیل شده است با این حال علیرغم سپری شدن ۶ ماه بیش از مدت زمان حبس کماکان در زندان ارومیه نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه در نوزدهمین سال حبس همچنان از مرخصی محروم هستند.

علیرغم درخواست‌های مکرر “خالد فریدونی، فرزند حسن، سعید فقه رسول پور (عمر فقیه پور) ، فرزند رسول و سعید سنگر، فرزند مصطفی” سه زندانی سیاسی محبوس در این زندان از نهادهای مختلف عالی رتبه قضایی، دادستانی و مسئولین زندان تاکنون و با گذشت ۱۹ سال از مدت زمان حبس از مرخصی محروم بوده‌اند.

خالد فریدونی و سعید فقه رسول پور در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۷۹ بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه از طریق ارتباط با یکی از احزاب مخالف نظام، در دادگاه انقلاب مهاباد به اعدام محکوم شده بودند. پس از سه سال و نیم زندگی در زیر سایه حکم اعدام، در مرحله تجدید نظر، حکم آنها با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش پیدا کرد.

این دو زندانی پس از بازداشت و صدور حکم در زندان‌های پیرانشهر، مهاباد و ارومیه نگهداری و سپس در سال ۸۶ به زندان رجایی شهر تبعید شده بود. این زندانیان مجددا در تاریخ ۲۴ آبان ماه ۹۶ به زندان ارومیه بازگردانده شدند.

زندانی دیگر سعید سنگر متولد ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۲ در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۷۹بازداشت شد اما در پرونده وی ۸ آبان ۱۳۷۹ به عنوان تاریخ دستگیری ذکر شده است.

آقای سنگر در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۷۹ طی کمتر از دو ماه به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از سازمانهای اپوزیسون با حکم اعدام از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی فاطمی مواجه و سپس از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران منتقل و تا سال ۸۲ در سلول انفرادی نگهداری شد. در آذرماه همان سال در مرحله تجدید نظر حکم وی با یک درجه تخفیف به حبس ابد تبدیل و به زندان ارومیه منتقل شد.

در تاریخ ۱۴ آبان سال ۱۳۸۶ این زندانی سیاسی از زندان ارومیه به زندان سنندج منتقل شده و در تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ بار دیگر از زندان سنندج به زندان ارومیه بازگردانده شد.

حکم حبس ابد این زندانی در تاریخ ۳ دی ماه ۹۵ توسط شعبه ۴ اجرای احکام سنندج به ۱۸ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

در حالی که دوران محکومیت وی به اتمام رسیده و آقای سنگر حدود ۶ ماه بیش از دوران محکومیت تحمل حبس کرده است همچنان از آزادی وی جلوگیری می شود.  گفته می شود وی در دوران زندان با گشایش پرونده دیگری روبرو شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s