قتل ناموسی، خودکشی؛ مرگ ۱۷ نفر در یک ماه

طی یک ماه اخیر، ۱۴ شهروند در شهرستانهای جوانرود، پیرانشهر، کامیاران، مریوان، سنندج، سردشت، ثلاث باباجانی، نقده و ارومیه شامل ۱۰ زن و ۴ مرد اقدام به خودکشی بعضا از طریق خودسوزی کرده و جان خود را از دست داده اند. از این میان جنین دو ماهه یک زن جوان نیز که خودکشی کرده بود سقط شدە است. در این مدت همچنین ۳ زن در شهرهای مریوان و سنندج با انگیزه ناموسی به قتل رسیده اند. در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده که افرادی مرتکب قتل‌های ناموسی می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف می‌کند.

ه گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، شهرهای غرب کشور که عمدتا کردنشین هستند در ماه اخیر شاهد خودکشی، خودسوزی یا قتل های ناموسی متعددی بودند، حداقل ۱۷ تن به همین دلایل جان خود را از دست دادند. گزارشات اجمالی از سیر این وقایع در ادامه می آید:

خودکشی ۱۴ نفر همراه با مرگ یک جنین

▪️ روز شنبە ٢٨ اردیبهشت ٩٨ ”فرشاد خیراندیش“ ٣٢ سالە فرزند حبیب از اهالی شهرستان جوانرود با خوردن سم خودکشی کرد.

علت خودکشی وی، فقر عنوان شده است و براساس گفته‌ی نزدیکانش، هفتە‌ی گذشتە کودک هفت ساله‌اش بە دلیل عدم پرداخت مبلغ ٨٠ هزار تومان درخواستی از مدرسە اخراج شدە بود.

▪️ پیش از آن روز چهارشنبە ٢۵ اردیبهشت، یک زن ۴۰ ساله از اهالی شهرستان پیرانشهر به نام ”پرشنگ صالحیه“ فرزند طاهر که چند روز پیش از آن به علت مشکلات مالی دست به خودسوزی زده بود، در اثر شدت سوختگی جان خود را از دست داد.

▪️ شامگاه دوشنبە ٢٣ اردیبهشت یک زن جوان از اهالی کامیاران به نام ”الهام مرادی“ فرزند کوهزاد متاهل و مادر یک کودک، بە دلیل اختلافات خانوادگی از طریق حلق‌آویزی بە زندگی خود پایان دادە است.

▪️ شنبە ١۴ اردیبهشت نیز یک زن جوان از اهالی سردشت به نام ”شادی رشیدی“ ٢٧ سالە فرزند علی بە دلیل مشکلات خانوادگی خود را حلق‌آویز کرده و بە زندگی خود پایان داد.

▪️ چند روز قبل از آن روز چهارشنبە ١١ اردیبهشت یک دختر جوان در مریوان بە نام ”زهرە کهنەپوشی“ فرزند محمود اقدام بە خودسوزی کرده و جانش را از دست داد.

▪️ همان روز در شهرستان ثلاث باباجانی ”عثمان رستمی“ ٢۴ سالە فرزند سعید بە دلیل مشکلات خانوادگی، خود را حلق‌آویز کرده و بە زندگی‌اش پایان داد.

▪️ همچنین یک جوان از اهالی روستای ماسوە از توابع شهرستان نقدە به نام ”یعقوب مامندی نژاد“ فرزند هدایت به دلایل مشابهی خود را حلق‌آویز کرده بود.

▪️ روز دوشنبە ٩ اردیبهشت یک زن ۵٢ سالەبه نام “سودالی خلیفتانی” از اهالی روستای خوشاکو از توابع ارومیە از طریق خودسوزی بە زندگی خود پایان داد.

▪️ در شهرستان مریوان روز یکشنبە ٨ اردیبهشت یک دختر ١٨ سالە به نام ”سارا کریمی“ فرزند محمد بە زندگی خود پایان دادە است.

▪️ در سردشت هم روز ۱ اردیبهشت یک زن ٣١ سالە به نام ”معصومە بریاجی“ فرزند حسین بە دلیل اختلافات خانوادگی از طریق حلق‌آویزی بە زندگی خود پایان دادە بود.

معصومە مادر یک کودک هفت ساله و همزمان باردار بوده است که در پی خودکشی، جنین دو ماهە‌اش سقط شدە است.

▪️ در همان روز یک دختر ١٨ سالە از اهالی مریوان به نام “دلنیا رحمانی” با اسلحه بە زندگی خود پایان داد.

▪️ پیش از آن روز چهارشنبە ٢٨ فروردین یک زن ١٩ سالە از اهالی روستای نیشکولان سردشت به نام ”سیما ملایی“فرزند عزیز بە دلیل مشکلات خانوادگی بە زندگی خود پایان دادە بود.

▪️ چهار روز قبل از آن یعنی روز شنبە ٢۴ فروردین یک جوان ٢۵ سالە از اهالی روستای برقه‌لا از توابع شهرستان مریوان به نام ”ناصر نیک‌خواه“ فرزند محمدصالح بە دلیل مشکلات خانوادگی خود را حلق‌آویز کرده و بە زندگی خود پایان داد.

▪️ یک دختر نوجوان ١۶ سالە به نام ”شکیلا کریمیان“ همان روز در شهرک حسن‌آباد سنندج خود را حلق آویز کرده و جان خود را از دست داده بود.

قتل ناموسی ۳ زن جوان

▪️ همچنین از مریوان گزارش شده که روز شنبە ٢١ اردیبهشت یک دختر ٢٣ سالە به نام ”نرمین وطن خواه“ با انگیزه‌ی ناموسی به قتل رسیده است.

▪️ پیشتر روز چهارشنبە ١٨ اردیبشهت هم دو خواهر بە نامهای “شایستە امینی” ۳۳ ساله و “اسرا امینی” ۲۲ ساله در شهرک نایسر سنندج بە دلایل مشابهی با ضربات چاقو به قتل رسیدند.

جنایت‌های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود.

این زنان به علت «ننگین کردن شرافت خانواده خود» مجازات می‌شوند. این ننگ موارد گوناگونی را شامل می‌شود از جمله خودداری از ازدواج اجباری، قربانی یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن (حتی از یک شوهر ناشایست)، رابطه با جنس مخالف، یا ارتکاب زنا. برای اینکه فردی قربانی جنایت‌های ناموسی شود، فقط اینکه گمان برده شود او آبروی خانواده را بر باد داده است کافی‌ست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s