محمد مهدوی فر، فعال مدنی در تبعید به دادگاه احضار شد

در پی نگارش یک نامه سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای، محمد مهدوی فر، فعال مدنی در تبعید که روز یکشنبه توسط دادستانی شهرستان سرباز احضار شده بود، روز جاری به دادگستری این شهرستان مراجعه کرد. وی هم اکنون در حال سپری کردن دوران تبعید ۴ ساله خود در این شهرستان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۷ خردادماه ۹۸، محمد مهدوی فر، فعال مدنی در تبعید، در پی احضار دادستانی، در دادگستری شهرستان سرباز حاضر شد.

محمد مهدوی فر که در پی نگارش یک نامه سرگشاده خطاب به آیت الله خامنه ای، به دادستانی شهرستان سرباز احضار شده بود، در توضیح دلیل احضار و تشریح حضورش در این نهاد گفته است: “به نظر می رسید به خاطر پاره ای از گزارشات کاملا اشتباه از سوی بعضی نهادهای امنیتی یا افراد حقیقی، مبنی بر ارتباط یا امکان ارتباط من با گروه های ضد انقلاب در منطقه نگرانی هایی برای آن مقام قضایی ایجاد شده بود. در پایان به ایشان اطمینان دادم که تلاش‌های من در راستای خشونت نیست و به ایشان عرض کردم که من فعلاً تمام همت خودم را در جهت متقاعد کردن مقام معظم رهبری برای استعفا مصروف کرده‌ام و انگیزه و فرصتی برای کارهای جنبی ندارم. برای ایشان توضیح دادم که آیت‌الله خامنه‌ای بعد از سی سال رهبری به قدر کافی پیر شده است و باید کنار برود”.

لازم به ذکر است این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه ۹۶ توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شده بود. وی در دوران تحمل حبس در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شد.

در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه تجدید نظر بخش اول پرونده محمد مهدوی‌فر در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شد و طی آن حکم ۴ سال و نیم حبس و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل صادر شده بود عینا تایید شد.

این حکم در حالی که این فعال مدنی در زندان اصفهان تحمل حبس می کرد، پس از تجمیع احکام به سه سال حبس تبدیل شد. در پی موافقت اجرای احکام دادگاه شهرستان آران و بیدگل با درخواست آزادی مشروط این فعال مدنی، وی روز جمعه ۱۷ اسفندماه ۹۷، در حالی که بیش از یک سوم از مدت محکومیت خود را سپری کرده بود و باید از زندان اصفهان آزاد می شد، مستقیماً به شهرستان سرباز تبعید شد.

این در حالی است که وکیل محمد مهدوی فر، سعید غلامیان معتقد است، پس از تجمیع احکام، محکومیت تبعید قابلیت اجرا نداشته و صرفا ۳ سال حبس باید اجرا می شده ولی نظر اجرای احکام اینگونه نبوده است.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت و در در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شده بود. این مجازات نهایتاً با رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

آقای مهدوی‌فر در تاریخ ۷ مرداد‌ماه سال ۹۶ نیز در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس محکوم شده بود. وی در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s