تفهیم اتهام جدید و افزایش وثیقه الهه سمیع زاده، شهروند بهایی در شیراز

الهه سمیع زاده، شهروند بهایی ساکن شیراز که سال گذشته مدتی بازداشت و سپس با تودیع قرار آزاد شده بود، به دادسرا احضار شده و پس از تفهیم اتهام جدید، مبلغ قرار تعیین شده جهت آزادی موقت وی افزایش پیدا کرد.

یک منبع مطلع  گفت: “خانم سمیع زاده در تاریخ ۲۰ تیرماه در دادسرا حاضر شد و از بابت طرح اتهام جدید مبنی بر “جعل مدرک تحصیلی”، قرار وثیقه پیشین وی ۶۰ میلیون تومان افزایش یافت”.

این منبع مطلع افزود: “اتهام جعل مدرک تحصیلی در حالی علیه خانم سمیع زاده مطرح شده است که وی به دلیل محروم بودن بهاییان از تحصیل در دانشگاه های کشور، در دانشگاه آنلاین بهاییان موسوم به BIHE تحصیل کرده و مدرک خود را نیز از این دانشگاه اخذ کرده است. وی پس از آزادی موقت با قرار وثیقه تاکنون چندین بار احضار و مورد بازجویی قرار گرفته است”.

گفتنی است این شهروند بهایی در تاریخ ۲۴ شهریورماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتیبازداشت و پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز آزاد شده بود.

اتهامات پیشین مطروحه علیه خانم سمیع زاده ” تبلیغ علیه نظام” و “همکاری با گروه های «معاند»” عنوان شده بود و مصادیق این اتهامات فعالیت وی به عنوان معلم در کلاسهای خلاقیت مادر و کودک بوده است که با مدرک معتبر فنی و حرفه ای کشور و در موسسات رسمی کشوری صورت می گرفته است.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s