جلوگیری از ثبت نام برنا پیراسته، دانش آموز بهایی در مقطع دبیرستان

برنا پیراسته دانش آموز ممتاز بهایی اهل سمنان از ادامه تحصیل در دبیرستان سابق خود بازماند. گفته می شود اداره آموزش و پرورش طی نامه ای از مدیر دبیرستان سعادت این شهر خواسته که پرونده وی را تحویل داده و از ثبت نام وی جلوگیری کند.

به گفته یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی “روز گذشته طی تماس تلفنی توسط مدیر دبیرستان سعادت از خانواده برنا پیراسته خواسته شده است که جهت تحویل گرفتن پرونده فرزندشان به این دبیرستان مراجعه کنند. پس از حضور خانواده پیراسته به بهانه «اعتراض خانواده تعدادی از دانش آموزان» به آنان گفته شده که به دستور اداره آموزش و پرورش به دلیل بهایی بودن امکان ثبت نام وی در این دبیرستان وجود ندارد”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “این اقدام اداره آموزش و پرورش و دبیرستان سعادت در حالی صورت گرفته است که برنا پیراسته طی دو سال گذشته دانش آموز ممتاز و به لحاظ تحصیلی نفر اول دبیرستان بوده و بارها با دریافت تقدیرنامه مورد تشویق قرار گرفته است. با این حال مراجعات خانواده آقای پیراسته به اداره آموزش و پرورش و حراست این اداره تاکنون نتیجه ای در پی نداشته است”.

با وجود محرومیت شهروندان بهایی از تحصیل در دانشگاه‌ها، گاها از تحصیل این شهروندان در مقاطع تحصیلی پایین تر نیز به بهانه‌های مختلف جلوگیری می شود.

گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و به خصوص محروم کردن شهروندان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده‌اند و آن را مصداق بارزی از بی‌توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s