صدور حکم شلاق برای چهار متهم در تهران

روز گذشته چهار متهم در تهران که از اعضای یک خانواده اند، از بابت اتهام “سرقت” به حبس و شلاق محکوم شدند. ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات‌های تحقیرآمیز استفاده می‌کند، این در حالی است که کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

بر اساس این گزارش، رسیدگی به این پرونده از اوایل سال ۹۵ با بازداشت یک زن میانسال و فرزندانش کلید خورد و متهمان در شعبه ۷ دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شدند. در پی محاکمه اعضای این خانواده، یکی از شاکیان پرونده در جایگاه ایستاد و گفت: “از اتوبان ستاری عبور می‌کردم که زنی را به‌ همراه دو دخترش در حاشیه اتوبان سوار خودرو کردم. آن‌ها مرا به خانه‌شان دعوت کردند اما به محض اینکه وارد شدم پسری جوان در حالی که چاقو در دست داشت از اتاق بیرون آمد و به من حمله کرد. او با چاقو مرا زد و با تهدید از من خواست تا لباس‌هایم را دربیاورم. یکی از دخترها که آن موقع نوجوان بود از من فیلم‌برداری کرد. آنها می‌گفتند فیلم را پخش می‌کنند و آبروی مرا می‌برند. از من پول خواستند و کارت عابر بانکم را به آنها دادم. سپس یک و نیم میلیون تومان پول نقدی را که همراه داشتم و چهار میلیونی را که در کارت عابر بانکم بود سرقت و رهایم کردند”.

سپس اعظم مادر خانواده در دفاع از خود گفت: “چند سال قبل به‌ خاطر اعتیاد از همسرم جدا شدم. در یک آرایشگاه کار می‌کردم تا اینکه دخترم مبینا ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد. اما او هم از همسرش جدا شد. مدتی بعد دخترم به عقد موقت مردی درآمد ولی به‌ دلیل اینکه آن مرد باید مهریه همسر اولش را می‌داد به زندان افتاد و برای آزادی اش نیاز به وثیقه ۳۰ میلیون تومانی داشت. دخترم برای کمک به شوهرش پیشنهاد اخاذی از مردان پولدار را مطرح کرد. پسرم مردان پولدار را کتک می‌زد و مبینا از آنها اخاذی می‌کرد اما حالا حاضرم جرم دختر و پسرم را گردن بگیرم تا آنها آزاد شوند و از زندان بیرون بروند و من تا ابد در زندان بمانم”.

سپس مبینا در جایگاه ایستاد و گفت: “یک روز که از آرایشگاه آمده بودم و ظاهرم جلب توجه می‌کرد، خودرویی جلو پایم ایستاد. راننده پیشنهاد دوستی داد و در مقابل یک چک ۱۰ میلیون تومانی هم به من داد. آن جا بود که به ذهنم رسید می‌توانم به همین راحتی ۳۰ میلیون تومان را برای آزادی شوهرم فراهم کنم. بنابراین به مادر و خواهرم پیشنهاد اخاذی دادم”.

دختر کوچک‌ خانواده به نام رعنا در جایگاه ایستاد و گفت: ” بعد از بازداشت از سوی دادگاه انقلاب به اتهام فیلم‌برداری و فساد به پنج سال حبس محکوم شدم و حالا دوسال از محکومیت‌ام را هم گذرانده‌ام. باور کنید من هیچ فیلمی از مردان غریبه نمی‌گرفتم فقط گوشی تلفن همراهم را به سمت آنها می‌گرفتم تا فکر کنند در حال فیلم‌برداری هستم”.

پسر خانواده نیز گفت: “قبول دارم وقتی خواهرانم مردان غریبه را به خانه می‌آوردند عصبانی می‌شدم و آنها را کتک می‌زدم. می‌دانم اشتباه کرده‌ام”.

بدین ترتیب قضات شعبه هفتم دادگاه کیفری وارد شور شدند و  هر کدام از متهمان را به اتهام “مشارکت در آدم ربایی” به هشت سال و یک ماه حبس و به‌خاطر “سرقت” به پنج سال حبس، رد مال و شلاق محکوم کردند.

لازم به ذکر است ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند. این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s